Pagridinis » Straipsniai » Psichologinė nevaisingumo pusė

Psichologinė nevaisingumo pusė

Kai svajonė apie vaikus aptemdo emocijas: psichologinė nevaisingumo pusė

Svajonė apie šeimą, apie mažus, šiluma ir meile alsuojančius namus, apie vaiko juoką – tai, kas daugeliui atrodo savaime suprantama, kai kurioms poroms virsta tikru iššūkiu. Nors apie tai kalbama nedrąsiai, nevaisingumas yra dažnesnis nei galėtume pagalvoti – su šiuo iššūkiu susiduria maždaug kas šešta pora. Nevaisingumas – tai ne tik medicininė diagnozė, bet ir sudėtinga emocinė kelionė, kupina netikrumo, skausmo ir daugybės klausimų.

Nors dažnai dėmesys sutelkiamas į fiziologinius nevaisingumo aspektus, psichologinė šios patirties pusė yra ne mažiau svarbi. Negalėjimas susilaukti vaikelio gali sukelti daugybę sunkumų ir stiprių emocijų.

Liūdesys ir netektis: Nevaisingumas dažnai išgyvenamas kaip svajonės, ateities plano netektis. Tai gali sukelti gilų liūdesį, panašų į patiriamą netekus artimo žmogaus. Normalu liūdėti dėl negimusio vaikelio, dėl prarastos galimybės patirti nėštumą, gimdymą, tėvystę

Tapatumo, savęs vaizdo krizė: Koks aš esu vyras/moteris, jeigu negaliu turėti vaikų?

Susidūrimo su socialine aplinka iššūkiai: jausmai, kurie kyla, kai pastoja artima draugė, kolegė. Patiriamas sunkumas kalbėtis su tėvais, kitais aplinkiniais šia tema – kaip su tuo būti.

Vienišumas, atskirtis (nuo kitų vaisingų savo draugų porų) bei jausmas, kad esi nesuprastas.

Nerimas ir baimė: Nežinomybė dėl ateities, gydymo eigos, finansinių sunkumų gali sukelti nuolatinį nerimą ir baimę.

Pyktis ir kaltė: Poros neretai jaučia pyktį, nukreiptą į save („Kodėl man taip atsitiko?“), partnerį, gydytojus, aplinkinius, kurie turi vaikų ar net likimą. Gali atsirasti ir kaltės jausmas, ypač jei vienas iš partnerių yra vaisingas, o kitas – ne.

Stresas santykiuose: Nevaisingumas gali tapti dideliu išbandymu porai. Nuolatinė įtampa, gydymo reikalavimai, skirtingi emocijų raiška gali sukelti nesusipratimų ir konfliktų. Nevaisingumas taip pat gali sukelti ir seksualinių santykių problemas, nes seksas tampa ne malonumu, o „priemone pastoti „.

Svarbu suprasti, kad visos šios emocijos yra visiškai normalios ir suprantamos. Nevaisingumas – tai iššūkis, su kuriuo susiduria daugelis porų, ir nėra vieno teisingo būdo jį įveikti.

Ką daryti?

Leiskite sau išjausti emocijas, išbūti jose: Labai svarbu leisti sau jaustis, taip kaip jaučiuosi – neteisti savęs dėl savo jausmų, nes turite visiems jiems teisę.

Kalbėkitės: Neslėpkite savo jausmų nuo partnerio, šeimos narių ar artimų draugų. Dalijimasis savo jausmais su artimu žmogumi padeda sumažinti emocinę naštą, jaustis suprastam ir palaikomam.

Ieškokite informacijos: Kuo daugiau žinosite apie nevaisingumą, gydymo galimybes, tuo lengviau bus priimti sprendimus ir suvaldyti nežinomybės baimę. Žinojimas suteikia daugiau kontrolės jausmo ir padeda priimti sąmoningus sprendimus

Rūpinkitės savimi: Skirkite laiko poilsiui, mėgstamai veiklai, sveikai mitybai, fiziniam aktyvumui. Stresas ir įtampa silpnina ne tik psichologinę, bet ir fizinę sveikatą, todėl svarbu rasti būdų atsipalaiduoti ir atgauti jėgas.

Kreipkitės profesionalios pagalbos: Psichologas, psichoterapeutas ar psichiatras gali padėti įveikti sunkius jausmus, išmokti su jais sveikai tvarkytis, sustiprinti santykius su partneriu. Savitarpio pagalbos grupėse gali pasijusti ne toks vienišas, sutikti kitas bendrą sunkumą turinčias poras, atrasti bendrumą.

Atminkite, kad nevaisingumas – tai ne kelio pabaiga, o posūkis, kuris gali atverti naujas galimybes ir sustiprinti jūsų ryšį. Kreiptis pagalbos, kai jos reikia, yra ne silpnumo, o brandumo ir rūpesčio savimi ženklas.

Jeigu jaučiate, jog jums reikalinga specialisto pagalba, tačiau nežinote į ką pirmiausia kreiptis – drąsiai susisiekite su klinikos „Lotus Medica“ administracija nurodytais kontaktais: telefonu +370 696 59955 arba el. paštu info@lotusmedica.lt.

Susiję specialistai

Renata Preikšaitė

Suaugusių medicinos psichologė, egzistencinės krypties terapeutė
Psichoterapijos metu kuriu saugią aplinką, dialogą, jautriai gilinuosi į tai, kaip žmogus išgyvena savo sunkumus.
Konsultuoja šiomis kalbomis

Giedrė Starkevičiūtė

Medicinos psichologė, suaugusių psichologė
Pasitikėjimas, palaikymas ir pagarba kiekvieno unikalumui – tai vertybės, kuriomis vadovaujuosi psichologo darbe.
Konsultuoja šiomis kalbomis

Indrė Ambraziūnienė

Medicinos psichologė, KET specialistė
Terapijoje kviečiu įsisąmoninti mintis ir pasirinkimus, kartu ieškoti išėjimo iš užburtų ratų savo sunkumuose.
Konsultuoja šiomis kalbomis

Susisiekime

Statybininkų g. 16, LT-50120 Kaunas

Tel. +370 696 59955

El. paštas: info@lotusmedica.lt

Darbo laikas

   I – V 9:00-19:00

VI 10:00-14:00 (kas antrą šeštadienį)

VII Nedirbame