Psichologinė pagalba LGBT asmenims
Visuomenės požiūris į LGBTQ+ asmenis
Nepaisant įvairių įstatymų ir normų, kurios yra susijusios su tos pačios lyties žmonių santuokomis ir (ar) LGBTQ+ asmenų teisėmis, visame pasaulyje, visuomenės nuomonė apie homoseksualius asmenis ir jų pripažinimą daugiau išlieka neigiama, nei teigiama. Nors daugelyje visuomenių matyti požiūrio keitimo į homoseksualius asmenis pokyčiai, tačiau seksualinės mažumos, vis dar bando rasti visuotinį pripažinimą. Kad ir kaip bebūtų apmaudu, tačiau LGBTQ+ asmenims vis dar nesaugu viešai demonstruoti jausmus, atvirai kalbėti apie savo seksualinę orientaciją, lytinę tapatybę, lyties raišką ar paprasčiausiai būti savimi nesibaiminant sulaukti grasinimų, atstūmimo ar nepripažinimo. Jau nuo 1990 metų pastebima, kad LGBTQ+ asmenys yra linkę į daugybę psichikos sveikatos problemų, tokių, kaip depresija, nerimas, piktnaudžiavimas psichoaktyviomis medžiagomis ar polinkiu į savižudybę. Visuomenės sukurta stigma, daro žalingą poveikį šių asmenų psichologinei gerovei ir kelia psichologinį stresą, kuris seksualinėms mažumoms trukdo būti pripažintiems ir pilnavertiškai funkcionuoti visuomenėj.
Kaip neigiamas socialinis požiūris veikia LGBTQ+ asmenis
Neigiamas socialinis požiūris į LGBTQ+ asmenis gali sukelti stigmą, atstūmimo patirtį, užsidarymą ir slėpimąsi. Savo kasdieniniame gyvenime seksualinės mažumos neretai susiduria su diskriminacine patirtimi, kuri gali paskatinti neigiamą žmogaus suvokimą apie save ir kitus. Kuo daugiau socialinėje aplinkoje asmuo bus diskriminuojamas, tuo labiau ši aplinka jam atrodys grėsminga ir priešiška. Tai gali sukelti neigiamų bendravimo schemų, kurios apima atstūmimą bei baimę užmegzti kontaktą. Greta to, LGBTQ+ asmenų patiriama diskriminacija gali turėti įtakos ir jų emocinei gerovei. Jie neretai susiduria su nerimo ir depresijos simptomais ar mažesne saviverte lyginant su heteroseksualais. LGBTQ+ asmenys neretai susiduria su šeimos atstūmimu, neteisingu elgesiu darbo vietoje, sulaukia patyčių mokyklos aplinkoje ar patiria daugiau žodinio bei fizinio smurto. Dėl šių išvardytų priežasčių, seksualinės mažumos gali patirti socialinės izoliacijos jausmą. LGBTQ+ asmenys savo kasdieniniame gyvenime susidurdami su seksualinių mažumų stresu, gali neturėti pakankamai vidinių resursų kovoti su patiriamas iššūkiais. Dėl šios priežasties atsiranda prieš tai minėti psichikos sutrikimai ir sveikatai žalingas elgesys.
Kur kreiptis ieškant pagalbos ir palaikymo?
Socialinės paramos gavimas gali prisidėti prie seksualinių mažumų psichikos sveikatos gerinimo. Tokia socialinė parama, kaip supratimas, priėmimas ir palaikymas, gali veikti kaip apsauginis veiksnys, siekiant padėti sumažinti stresą dėl patiriamos diskriminacijos patirties.
Daugelis asmenų gali bijoti kreiptis pagalbos dėl išankstinės visuomenės suformuotos stigmos, todėl neretai susidurdamas su prastėjančią psichikos sveikata, lieka vienas bijodamas ne tik visuomenės, tačiau ir psichikos sveikatos specialistų atstūmimo ar nepriėmimo. Stigmatizavimas dėl seksualinės orientacijos ar lyties tapatumo veikia, kaip trauminė patirtis, kuri gali kurti nelankščias psichologines gynybas. Patyčios viešoje erdvėje taip pat gali sukelti vidinę homofobiją. Jūs neturite likti vieni, atsiskleidimas, kalbėjimas apie savo problemas ir apskritai darbas su priimančiu ir Jus suprantančiu psichikos sveikatos specialistu, yra susijęs su geresne psichikos sveikata, didesne saviverte, geresne nuotaiką ir savęs priėmimu. Gyvenimas gali būti labai vertingas net skausmo, neapykantos ir nesusipratimų akivaizdoje. Kiekvienas žmogus yra brangus ir savaip ypatingas. Jūs, kurie jaučiatės diskriminuojami, pažeidžiami, be perspektyvos: nesate vieni. Kreipkitės pagalbos.
Jeigu jaučiate, jog jums reikalinga pagalba, tačiau nežinote į ką pirmiausia kreiptis – drąsiai susisiekite su klinikos „Lotus Medica“ administracija nurodytais kontaktais: telefonu +370 696 59955 arba el. paštu info@lotusmedica.lt. Nukreipsime Jus pas psichologą, konsultuojantį LGBT asmenis.
*Straipsnį parengė medicinos psichologė Milita Judzinskė
Susisiekime
Statybininkų g. 16, LT-50120 Kaunas
Tel. +370 696 59955
El. paštas: info@lotusmedica.lt
Darbo laikas
I – V 9:00-19:00
VI 9:00-14:00
VII Nedirbame