Pagridinis » Straipsniai » Hiperaktyvumas – kas tai?

Hiperaktyvumas – kas tai?

Hiperaktyvumas – sutrikimas, kuris pasireiškia itin dideliu vaiko aktyvumu, dėmesio išlaikymo sunkumais. Šis raidos sutrikimas kitaip gali būti vadinamas aktyvumo ir dėmesio sutrikimu (ADS). Hiperaktyvūs vaikai dėl šio sutrikimo gali susidurti su sunkumais ne tik namuose ar kasdieniame gyvenime, bet ir ugdymo įstaigose bei socialinėje aplinkoje. Hiperaktyvumas, kaip lėtinis sutrikimas, gali atsirasti jau nuo mažų dienų, tačiau jo simptomai neretai pasireiškia, pavyzdžiui, pradėjus lankyti darželį ar mokyklą, paauglystėje, o kartais išryškėja tik vyresniame amžiuje.

Hiperaktyvumo priežastys ir požymiai. Kada reiktų kreiptis į specialistus?

Dažniausiai hiperaktyvumo sutrikimas gali išsivystyti dėl genetinių priežasčių (ypač tuomet, jeigu vienas iš tėvų turi šį sutrikimą) arba dėl tam tikrų pakitimų smegenyse, kuriuos galimai lemia sudėtingas nėštumas arba ankstyvas, prieš nustatytą terminą įvykęs, komplikuotas gimdymas. Taip pat didelę riziką hiperaktyvumo sutrikimo vystymuisi kelia nėštumo metu mamos vartojamas alkoholis ar kitos priklausomybes sukeliančios medžiagos, vaiko augimas žalingoje aplinkoje, kai yra patiriamas fizinis ar psichologinis smurtas, infekcijos ar tam tikros traumos. Itin svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad šis sutrikimas gali išsivystyti ir dėl netinkamo auklėjimo, intensyvių konfliktų šeimoje, kuomet vaikas patiria stiprų nesaugumo jausmą. Taip pat hiperaktyvumui įtakos gali turėti žalingi šeimos narių įpročiai, nepilnavertė paties vaiko ar jo besilaukiančios mamos mityba, kurioje vyrauja cukrus, dažikliai, konservantai ir kiti sintetiniai maisto priedai.

Hiperaktyvius vaikus atpažinti tarp kitų vaikų ganėtinai nesunku, kadangi jie turi itin daug energijos, yra be galo aktyvūs, impulsyvūs, ko pasekoje jų elgesys dažnai atkreipia aplinkinių žmonių dėmesį. Hiperaktyvūs vaikai neretai pasižymi neramumu, išsiblaškymu, „karštu“ charakteriu, chaotiškumu, yra linkę greičiau susierzinti ar supykti. Tačiau svarbu paminėti, jog ne visi vaikai, kurių elgesyje pasireiškia vienas ar keli panašūs požymiai, gali turėti hiperaktyvumo sutrikimą. Šios savybės gali būti tiesiog būdingos vaiko charakteriui tam tikrą laiką, o vėliau – susilpnėti ar išnykti. Hiperaktyvumas vaikams nustatomas įvertinant atitinkamų požymių pasikartojimo dažnį, stiprumą, vaiko augimo ypatumus, o jį diagnozuoti gali tik psichinės sveikatos srities specialistai – vaikų ir paauglių gydytojai psichiatrai bei medicinos psichologai, atlikdami psichologinės diagnostikos testus.

Į specialistus pirminei konsultacijai reikėtų kreiptis tuomet, jeigu pastebima, jog ilgesnį laiko tarpą vaikui yra būdingi bent keli iš šių požymių, kurie pasireiškia ne tik namuose, bet ir ugdymo įstaigoje ar bendraamžių grupėse:

  • sunku susikaupti ir/ar ramiai nusėdėti vienoje vietoje;
  • vaiko dėmesio koncentracija yra jautriai veikiama aplinkos dirgiklių;
  • dažnai ir aktyviai judinamos galūnės, atliekami greiti judesiai;
  • nepavyksta susikaupti ties viena konkrečia veikla ar užduotimi (keli veiksmai atliekami vienu metu; pradėjus vieną užduotį nepavyksta jos užbaigti);
  • žaidžiant keliama daug triukšmo, garsiai šaukiama, kalbama;
  • neretai pametami asmeniniai daiktai;
  • kyla įspūdis, kad vaikas negirdi, kas jam sakoma, ignoruoja prašymus;
  • žaidžiant su kitais vaikais, jiems trukdoma (sunku išlaukti savo eilės, laikytis žaidimo taisyklių);
  • pertraukinėjami pašnekovai, sudėtinga sutelkti dėmesį į pokalbį, atsakyti į užduodamus klausimus;
  • atliekami neapgalvoti, nesaugūs veiksmai (tarkime, vaikas užlipa kur nors aukštai, nesilaiko elementarių saugumo taisyklių einant per perėją, prie vandens telkinių ir pan.)

Kaip gydomas hiperaktyvumas? Kaip reikėtų elgtis tėvams, auginant hiperaktyvų vaiką?

Svarbu paminėti, kad vaikų hiperaktyvumo gydymas gali susidėti iš kelių dalių – psichologinės pagalbos bei medikamentų, tačiau dažnu atveju, gydytojai psichiatrai bei psichologai prioritetą teikia nemedikamentinio gydymo galimybėms, o medikamentus į sveikimo planą įtraukia gydant tik sudėtingesnius atvejus.

Efektyvus hiperaktyvumo sutrikimo gydymas reikalauja nuoširdaus tėvų bei ugdymo įstaigos darbuotojų įsitraukimo, motyvacijos, emocinės pagalbos vaikui. Vaikų ir paauglių psichiatrai bei psichologai taip pat akcentuoja struktūruotos dienotvarkės laikymosi, ugdymosi aplinkos pritaikymo, teigiamų santykių palaikymo su vaiku, psichoedukacijos svarbą.

Nebijokite kreiptis pagalbos

Hiperaktyvumo sutrikimą turintys vaikai neretai gali jaustis atstumti, nelaimingi, vieniši didesnėje grupėje vaikų arba tiesiog „kitokie“ negu jų bendraamžiai. Ankstyva pagalba gydant šį sutrikimą turi didelę reikšmę žmogaus gerovei, socialiniams įgūdžiams, sėkmingam funkcionavimui. Negydant hiperaktyvumo sutrikimo vaikystėje, vyresniame amžiuje asmuo gali susidurti su papildomais sunkumais, pavyzdžiui, kitomis ligomis, nerimo ar nuotaikos sutrikimais, polinkiu į priklausomybes, elgesio normų pažeidimais.

Jeigu įtariate, kad jūsų vaikui yra būdingi hiperaktyvumo sutrikimo požymiai, klinikos „Lotus Medica“ vaikų ir paauglių psichiatrų bei psichologų komanda yra pasiruošusi jus išklausyti bei suteikti reikalingą pagalbą. Registruotis konsultacijai galite susisiekę su administracija telefonu +370 696 59955 arba el. paštu info@lotusmedica.lt.

Susiję specialistai

Dainius Juodenis

Gydytojas psichiatras/gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras
Kadangi vaiką matau kaip jį supančios aplinkos dalį, didelę reikšmę teikiu aplinkinių įsitraukimui į sveikimo procesą.
Konsultuoja šiomis kalbomis

Evelina Savulionytė

Gydytoja vaikų ir paauglių psichiatrė
Manau, kad labai svarbu ne tik gydyti pasireiškusius ligos simptomus, bet atrasti jų priežastis.
Konsultuoja šiomis kalbomis

Dovilė Navikienė

Medicinos psichologė, vaikų ir paauglių/suaugusių psichologė
Psichologo konsultacijų metu atsiveria galimybės plačiau suprasti save, išdrįsti keisti mintis bei elgesį sau palankia kryptimi.
Konsultuoja šiomis kalbomis

Susisiekime

Statybininkų g. 16, LT-50120 Kaunas

Tel. +370 696 59955

El. paštas: info@lotusmedica.lt

Darbo laikas

   I – V 9:00-19:00

VI 10:00-14:00 (kas antrą šeštadienį)

VII Nedirbame