Pagridinis » Straipsniai » Kuo skiriasi psichologas, psichiatras ir psichoterapeutas?

Kuo skiriasi psichologas, psichiatras ir psichoterapeutas?

Neretai žmonėms, pirmą kartą besikreipiantiems į psichikos sveikatos centrą,  iškyla klausimas pas kurį specialistą vertėtų užsiregistruoti pirmajai konsultacijai. Taip pat pacientai itin dažnai teiraujasi, kuo vienas nuo kito skiriasi pacientus konsultuojantys specialistai – psichologas, gydytojas psichiatras bei psichoterapeutas. Šie specialistai dirba toje pačioje srityje, bet skiriasi jų teikiamų konsultacijų specifika. Todėl prieš registruojantis vizitui, vertėtų apsvarstyti, kokios pagalbos žmogus tikisi iš konsultuojančio specialisto ir susipažinti su pagrindiniais jiems būdingais skirtumais.

Kaip išsirinkti tinkamą specialistą?

Visų pirma, nusprendus kreiptis pagalbos į specialistą, svarbu atsižvelgti į tai, su kokia problema susiduriama ir kaip stipriai tam tikri sunkumai veikia žmogaus asmeninį ir profesinį gyvenimą, santykius bei, svarbiausia, jo sveikatos būklę. Verta žinoti, kad vieniems pacientams gali būti reikalingas medikamentinis gydymas, o kitiems gali užtekti iškilusias problemas spręsti lankantis reguliariuose susitikimuose su psichologu, psichoterapeutu ar socialiniu darbuotoju. Planuojant pirmąjį vizitą, itin svarbu atsižvelgti į pasirinkto specialisto kompetenciją bei įgytą išsilavinimą, turimą praktinę patirtį, kitų žmonių rekomendacijas bei atsiliepimus. Neretai gydytojai psichiatrai, psichologai ar psichoterapeutai praktikoje gilinasi į konkrečias problemas ir turi specifinės patirties gydant tam tikras ligas ar sutrikimus, tad registruojantis pas specialistą svarbu atsižvelgti į tai, kokioje srityje jis tobulina savo kvalifikaciją (pavyzdžiui, daugiau gilinasi į nemigos, panikos ar nerimo sutrikimų, obsesinio kompulsinio sutrikimo, ADHD sutrikimo bei kitų konkrečių ligų gydymą).

Taip pat svarbu paminėti, kad neretais atvejais paciento gydymui gali būti reikalinga kompleksinė kelių specialistų pagalba, pavyzdžiui, skiriamos konsultacijos su gydytoju psichiatru (dėl į gydymo planą įtraukiamų vaistų) ir psichoterapeutu arba su gydytoju psichiatru ir psichologu. Skirtumai, kuriuos vertėtų išskirti lyginant šiuos specialistus, labiausiai yra susiję su medikamentinio gydymo skyrimo galimybėmis ir darbo su klientu konsultacijose pobūdžiu, taip pat su psichologo ar psichoterapeuto konsultacijų metu taikoma metodika.

Kuo skiriasi psichologas nuo psichiatro?

Psichikos sveikatos priežiūros specialistai praktikoje neretai susiduria su atvejais, kai pacientai, norėdami pradėti gydymą dėl tam tikrų sveikatos problemų, pirmiausia kreipiasi į psichologus. Tačiau esminis skirtumas tarp psichologo ir psichiatro yra tai, kad psichologai nėra gydytojai.

Gydytojas psichiatras, nustatęs tam tikrą diagnozę ar psichikos sutrikimą, gali skirti gydymą medikamentais, išrašyti receptus vaistams įsigyti, suplanuoti reikalingus tyrimus ar nukreipti psichologinės diagnostikos vertinimui pas medicinos psichologą, taip pat gali toliau prižiūrėti paciento gydymą, atlikti reikalingas korekcijas gydymo eigoje.

Tuo tarpu psichologai klientams konsultacijas teikia reguliariai. Jose pokalbio principu sprendžiamos šiuo metu žmogui aktualios problemos, susijusios su karjera, savirealizacija, tarpusavio santykiais, motyvacija, jausmais, stresu  ir kitomis panašiomis temomis. Psichologai teikia ne tik individualias konsultacijas, bet gali konsultuoti ir poras, sutuoktinius ar šeimos narius (pavyzdžiui, tėvus su vaikais). Šie specialistai domisi žmonių elgesiu, jo priežastimis, pasekmėmis bei tuo, kaip padėti žmogui keisti tam tikrus įpročius ar nusistovėjusius elgesio modelius.

Pirminės konsultacijos su gydytoju psichiatru metu, išklausius specialisto rekomendacijas, galima planuoti tolimesnius vizitus bei gydymo eigą, aptarti papildomos pagalbos būtinumą. Gydytojas psichiatras, skirdamas gydymą, esant poreikiui gali sudaryti kompleksinės pagalbos planą, t.y. rekomenduoti pacientui medikamentinio gydymo derinimą  kartu su psichologo konsultacijomis ar psichoterapija.

Jeigu jaučiate, jog tampa sunku susitvarkyti su jaučiamu nerimu, depresiškumu, baimėmis, panikos priepuoliais, nemiga, įkyriomis mintimis, ryškia nuotaikų kaita, įvairiais skausmais ar kitomis panašiomis problemomis ir šie nusiskundimai trukdo gyventi pilnavertį gyvenimą, pirmiausia vertėtų kreiptis į gydytoją psichiatrą bei su juo aptarti medikamentinio gydymo poreikį. Gydytojai psichiatrai gali konsultuoti ir pacientus, susiduriančius su priklausomybėmis (alkoholiui, psichoaktyvioms medžiagoms, rūkymui, lošimams ir panašiai). Šie specialistai taip pat gali konsultuoti ir sergančio asmens šeimos narius, tarkime, dėl bendravimo su sergančiu žmogumi ypatumų, papildomos pagalbos namuose bei socialinėje aplinkoje. Taip pat itin svarbu paminėti, jog į gydytoją psichiatrą kuo skubiau vertėtų kreiptis susidūrus su suicidinėmis mintimis apie mirtį, beprasmybę ar patyrus savižalos epizodą.  

Tačiau, jeigu manote, kad susiduriate su tam tikromis asmeninėmis problemomis ir norite apie jas pasikalbėti su profesionalu – prasminga kreiptis į psichologą.

Kuo skiriasi psichiatras nuo psichoterapeuto?

Esminis skirtumas tarp gydytojo psichiatro ir psichoterapeuto yra tai, kad gydytojas psichiatras pacientą gydo medikamentais, o psichoterapeutas – pokalbiu ar kitais specialiais psichoterapiniais metodais. Pavyzdžiui, į konsultacijas psichoterapeutas gali įtraukti kvėpavimo ar relaksacinius pratimus, meno, judesio terapiją, taikyti kognityvinės-elgesio terapijos principus, taip pat paruošti specialias užduotis, susijusias su unikalia paciento problema, kurias žmogus atlieka konsultacijos metu arba namuose.

Tuo tarpu gydytojai psichiatrai gali diagnozuoti tam tikrus sutrikimus, gilintis į jų atsiradimo priežastis bei skirti efektyviausią gydymą, atsižvelgdami į žmogaus situaciją,  gretutines ligas ir kitus papildomus aspektus. Kompleksinė pagalba, kuomet pacientas vartoja medikamentus ir kartu lankosi psichoterapijos seansuose, neretai itin efektyviai paveikia žmogaus gydymo procesą ir padeda greičiau sveikti.   

Svarbu žinoti, kad prieš registruojantis pas psichoterapeutą, vertėtų pasidomėti, kokios krypties psichoterapijos studijas specialistas yra baigęs (pavyzdžiui, geštalto, kognityvinės-elgesio terapijos, psichodinaminės psichoterapijos ar kitos krypties mokslus). Skirtingų krypčių atstovai kiek kitaip gilinasi į problemas, dėl kurių pacientas atvyksta į konsultaciją, dėl šios priežasties yra prasminga iš anksto tikslingai pasirinkti specialistą. Būtina paminėti, jog gydytojai psichiatrai konsultacijų metu pagal unikalią paciento situaciją gali suteikti papildomas rekomendacijas, kokios krypties psichoterapeuto vertėtų ieškoti. Taip pat bendraujant su gydytoju psichiatru vertėtų pasiteirauti, kokios rūšies psichoterapiją rekomenduotų lankyti – individualią ar grupinę.

Kuo skiriasi psichologas nuo psichoterapeuto?

Svarbu žinoti, kad psichoterapeuto konsultacijos dėl tam tikrų aspektų ganėtinai skiriasi nuo įprastų vizitų pas psichologą.  Psichoterapeutas – tai gydytojas psichiatras ar psichologas, baigęs papildomas tam tikros krypties psichoterapijos studijas. Psichologai dažniau sprendžia dabartyje iškylančias problemas, o psichoterapeutai labiau gilinasi į ankstyvosios vaikystės ar paauglystės patirtis, išgyventas traumas ir kitus sunkumus, kurie turėjo poveikį iššūkiams, su kuriais pacientai susiduria šiuo metu. Taigi, galima įvardinti, jog psichoterapeutai pacientui padeda spręsti problemas į situaciją žvelgdami kiek giliau, išsamiau ir iš įvairesnių perspektyvų. Neretai psichologo konsultacijos vyksta trumpesnį laiko tarpą negu psichoterapijos seansai. Pavyzdžiui, vienam klientui gali užtekti iki 10 psichologo konsultacijų, kad būtų pasiekti teigiami rezultatai, o kitam žmogui gali prireikti metus ar daugiau lankytis psichoterapijoje. Itin svarbiu aspektu šiame procese tampa nuoširdus žmogaus noras sveikti, keistis ir motyvacija „dirbti“ su iškilusiomis problemomis, padedant profesionalui.  

Taip pat svarbu paminėti, kad medicinos psichologai nuo psichoterapeutų skiriasi tuo, jog įgiję atitinkamą išsilavinimą, gali atlikti psichologinės diagnostikos vertinimus ne tik suaugusiems asmenims, bet ir vaikams bei paaugliams (pavyzdžiui, gali tirti asmens emocinę būseną, intelektą, autizmo spektro sutrikimą, asmenybės bei mąstymo aspektus, kognityvines funkcijas ir gebėjimus, taip pat gali atlikti vertinimus dėl ADHD sutrikimo ir panašiai). Tačiau svarbu žinoti, kad tik gydytojas psichiatras, matydamas poreikį diagnozei patikslinti ar plačiau įvertinti paciento situaciją, gali nuspręsti, kokį konkretų psichologinės diagnostikos tyrimą vertėtų atlikti.

Reikėtų pabrėžti, kad ir psichologas, ir psichoterapeutas (išskyrus gydytojus psichiatrus – psichoterapeutus) negali skirti medikamentinio gydymo bei išrašyti receptų, tad dėl klausimų, kurie susiję su vaistais, reikalinga kreiptis į gydytoją psichiatrą.

Nebijokite kreiptis pagalbos

Kad ir į kurį specialistą nuspręsite kreiptis, patiriant emocinius sunkumus svarbiausia žengti pirmą žingsnį ir išdrįsti ieškoti pagalbos. Sprendžiant psichologines problemas, ankstyvas gydymas yra itin svarbus siekiant kuo efektyvesnių rezultatų ir norint greičiau sugrįžti į pilnavertį gyvenimą. Klinikoje „Lotus Medica“, įsikūrusioje Kaune, teikiama profesionali psichologinė pagalba pačiais įvairiausiais emocinės sveikatos klausimais. Įstaigoje dirba ir tarpusavyje bendradarbiauja patyrę suaugusiųjų bei vaikų ir paauglių gydytojai psichiatrai, psichologai, psichoterapeutai, socialiniai darbuotojai, galintys padėti spręsti kilusius sunkumus. Svarbu paminėti, kad klinikoje dirbančių specialistų konsultacijos vyksta ir kontaktiniu būdu, ir internetu, tad jeigu esate iš kito miesto ar gyvenate užsienyje – mūsų klinikos profesionalų pagalba yra lengvai prieinama. Specialistai konsultuoja ne tik lietuvių kalba, bet ir anglų bei rusų kalbomis.

Jeigu jaučiate, jog jums reikalinga specialisto pagalba, tačiau nežinote į ką pirmiausia kreiptis – drąsiai susisiekite su klinikos „Lotus Medica“ administracija nurodytais kontaktais: telefonu +370 696 59955 arba el. paštu info@lotusmedica.lt. Klinikos darbuotojai yra pasiruošę išsiaiškinti jūsų lūkesčius ir tikslingai nukreipti reikalingo specialisto konsultacijai. Su mumis taip pat galite susisiekti užpildę registracijos anketą ČIA. Klinikos administracija į užklausą atsakys per artimiausią darbo dieną ir suteiks aktualią informaciją apie registracijos konsultacijai galimybes.

Susiję specialistai

Dainius Juodenis

Gydytojas psichiatras/gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras
Svarbu atpažinti ne tik varginančius simptomus, bet suprasti ir jų priežastį bei kilmę.
Konsultuoja šiomis kalbomis

Indrė Ambraziūnienė

Medicinos psichologė, KET specialistė
Terapijoje kviečiu įsisąmoninti mintis ir pasirinkimus, kartu ieškoti išėjimo iš užburtų ratų savo sunkumuose.
Konsultuoja šiomis kalbomis

Miglė Atkočiūnaitė

Gydytoja psichiatrė
Mano tikslas - paprastai ir aiškiai pateikti pacientui įrankius, kuriais naudodamasis jis gali pradėti sveikti.
Konsultuoja šiomis kalbomis

Susisiekime

Statybininkų g. 16, LT-50120 Kaunas

Tel. +370 696 59955

El. paštas: info@lotusmedica.lt

Darbo laikas

   I – V 9:00-19:00

VI 10:00-14:00 (kas antrą šeštadienį)

VII Nedirbame