Pagridinis » Straipsniai » Nusprendžiau lankytis pas psichoterapeutą – o kas toliau?

Nusprendžiau lankytis pas psichoterapeutą – o kas toliau?

Sprendimas kreiptis į psichoterapeutą yra svarbus, drąsos ir pasiryžimo reikalaujantis žingsnis. Pasak „Lotus Medica” klinikos gydytojos psichiatrės ir psichodinaminės psichoterapijos kandidatės Miglės Atkočiūnaitės, tinkamo specialisto paieškos gali būti sudėtingos, neretai žmonės nežino, nuo ko pradėti. Panagrinėkime kartu su specialiste, kokius namų darbus reikėtų padaryti ieškant sau tinkamo psichoterapeuto.

Išsigryninkite savo tikslus

Visų pirma, būtų prasminga aiškiai apsibrėžti priežastis, kurios jus skatina kreiptis į psichoterapeutą. Įsigilinkite į savo rūpesčius ir įsivardinkite konkrečias problemas, kurios jus labiausiai vargina. Kodėl būtent dabar nusprendėte pradėti psichoterapiją? Nesvarbu, ar tai būtų nerimo įveikimas, praeities traumų sprendimas ar tarpasmeninių santykių stiprinimas. Savo siekiamų tikslų supratimas sudaro sąlygas tikslingesniam ir veiksmingesniam terapiniam procesui. Jeigu vis dėlto sunku pačiam susigaudyti savyje – nesijaudinkite, psichoterapeutas padės tai padaryti.

Psichoterapijos kryptys

Terapijos metodų įvairovė gali būti pribloškianti. Pasidomėkite apie įvairias psichoterapijos mokyklas, pavyzdžiui, apie psichodinaminę, kognityvinę-elgesio ar egzistencinę psichoterapiją. Tai padės rasti terapeutą, kurio požiūris jums būtų artimiausias, taip pat bus lengviau nepasimesti ir nepasiklysti ieškant sau tinkamo psichoterapeuto. Jei lankotės pas gydytoją psichiatrą, pasiteiraukite, galbūt jis galėtų patarti kokia psichoterapijos kryptis jums labiausiai tiktų.

Terapeuto kvalifikacijų vertinimas

Paskaitykite apie terapeuto turimas licencijas, išsilavinimą, lankomus kvalifikacijos kėlimo kursus ir panašiai. Pagalvokite pas ką norėtumėte lankytis labiau – gydytoją psichiatrą-psichoterapeutą ar psichologą-psichoterapeutą? O gal pas kitos srities specialistą? Atsižvelkite į jo išsilavinimą ir patirtį, atkreipdami dėmesį į specialisto gebėjimą dirbti su jums aktualiomis problemomis. Konsultuoti gali ir besimokantys specialistai – jie vadinami kandidatais arba praktikais. Jie dažnai gali priimti greičiau ir kaina gali būti prieinamesnė. Psichoterapeutai kandidatai dažniausiai dirba besikonsultuodami su supervizoriais, labiau patyrusiais specialistais, dėl to terapijos kokybė nenukenčia.

Specializacija ir patirtis

Kai kurie psichoterapeutai turi atskiras sritis, su kuriomis dirba. Ieškokite specialistų, kurie specializuojasi srityse, labiausiai susijusiose su jums rūpimais klausimais. Nesvarbu, ar tai būtų į traumą orientuota terapija, ar porų konsultavimas, ar žmonių su specifiniais psichikos sutrikimais konsultavimo patirtis. Individualus psichoterapeuto pasirinkimas, atsižvelgiant į minėtus bruožus, padidina veiksmingo terapinio santykio sukūrimo galimybę.

Tarpasmeninis ryšys

Per pirminę konsultaciją, o gal net telefoninio pokalbio metu, įvertinkite savo savijautą. Ar jaučiatės suprastas, galintis saugiai atsiverti specialistui? Apsvarstykite bendravimo stilių ir tarpasmeninį suderinamumą, nes šie veiksniai atlieka esminį vaidmenį puoselėjant saugius ir pasitikėjimu grįstus terapinius santykius.

Rekomendacijos ir atsiliepimai

Rekomendacijos iš patikimų šaltinių ir atsiliepimai gali suteikti vertingų įžvalgų. Tačiau reikalinga pripažinti asmeninių pasakojimų ir įvairios patirties svarbą, atsižvelgiant į tai, kad skirtingi psichoterapeutai skirtingai veikia individualius žmones. Kas tinka ir patinka vienam, nebūtinai bus veiksminga kitam.

Logistiniai aspektai

Labai svarbu atsižvelgti į praktinius aspektus, tokius kaip konsultacijų vieta, darbo valandos ir kaina. Įsitikinkite, kad šie aspektai atitinka jūsų poreikius. Pasidomėkite galbūt jūsų turimas  sveikatos draudimas siūlo apmokėti psichoterapeuto konsultacijas. Kartais galite konsultuotis ir nuotoliniu būdu, tačiau nepamirškite, kad gyvi susitikimai padeda geriau ir greičiau sukurti terapinį santykį.

 Etika ir ribos

Konfidencialumas, etikos gairių laikymasis ir profesinių ribų išlaikymas yra veiksmingos psichoterapijos pagrindas. Susipažinkite su terapeuto požiūriu į konfidencialumą ir jo įsipareigojimu laikytis etikos standartų. Atsižvelkite į tai, kad jūsų psichoterapeutas nebūtų konsultavęs jūsų šeimos narių ar artimų draugų, taip pat į tai, jog neturėtumėte darbinių ar kitokių santykių su terapeutu, kas galėtų apsunkinti terapinių ribų išlaikymą.

Nuolatinis pasitikrinimas

Periodiškai įvertinkite savo pažangą psichoterapijoje ir jos veiksmingumą. Jeigu jaučiate, kad norisi nutraukti psichoterapiją ar atrodo, kad niekas nesikeičia, o galbūt galvojate keisti psichoterapeutą – svarbu apie tai su juo pasikalbėti. Kartais tokie jausmai parodo, kad galėjote priartėti prie sunkių temų, kurioms norima pasipriešinti. Visi žmonės yra linkę pasąmoningais būdais susimažinti nerimą. Jei vis dėlto jaučiate, kad terapijos rūšis netinka ar neapleidžia noras keisti psichoterapeutą, galite tai ir padaryti. Svarbu surasti  sau tinkamą specialistą, su kurio pagalba galėtumėte pasiekti tikrą asmeninį augimą.

Terapija nėra malonu ir lengva

Svarbu suprasti, kad gilintis į savo problemas, keisti nusistovėjusius elgesio modelius ar „kapstytis“ praeityje nėra taip paprasta. Pradėjus psichoterapiją gali sustiprėti nerimas. Ši būsena – normali, tai rodo, kad vyksta terapinis procesas. Kartais terapija gali trukti ne vienerius metus, kas dažnai gąsdina ir nieko keisto, kad norisi rasti greitesnę išeitį. Kritiškai žiūrėkite į psichoterapeutus, žadančius labai greitą ir asmeninių pastangų nereikalaujantį efektą.

Bet kokiu atveju, psichoterapija yra viena geriausių investicijų į save ir savo emocinę gerovę. Nebūtina lankytis pas psichiatrą bei turėti diagnozuotą psichikos sutrikimą, kad galėtumėte kreiptis į psichoterapeutą. Atminkite, kad tinkamo specialisto paieška gali užtrukti, todėl galima išbandyti skirtingus psichoterapeutus, kol rasite geriausiai jūsų poreikius atitinkantį specialistą.

Straipsnį paruošė gyd. psichiatrė, psichodinaminės psichoterapijos kandidatė Miglė Atkočiūnaitė

Susiję specialistai

Miglė Atkočiūnaitė

Gydytoja psichiatrė
Mano tikslas - paprastai ir aiškiai pateikti pacientui įrankius, kuriais naudodamasis jis gali pradėti sveikti.
Konsultuoja šiomis kalbomis

Susisiekime

Statybininkų g. 16, LT-50120 Kaunas

Tel. +370 696 59955

El. paštas: info@lotusmedica.lt

Darbo laikas

   I – V 9:00-19:00

VI 10:00-14:00 (kas antrą šeštadienį)

VII Nedirbame