Pagridinis » Straipsniai » Obsesinis kompulsinis sutrikimas – simptomai ir gydymo eiga

Obsesinis kompulsinis sutrikimas – simptomai ir gydymo eiga

Obsesinio kompulsinio sutrikimas (OKS) pasireiškia baimėmis bei mintimis, kurios nėra racionalios. Šis sutrikimas gali paliesti ne tik suaugusius, bet ir vaikus ar paauglius. Neretai pirmieji šio sutrikimo požymiai atsiranda paauglystėje, o jo išsivystimo riziką padidina genetinis paveldimumas (pavyzdžiui, jeigu depresija ar kitais panašiais sutrikimais sirgo tėvai, broliai, sesės), tam tikri smegenų pakitimai arba ankstyvojoje vaikystėje patirtos traumos, intensyvus stresas, smurtinės patirtys.

Obsesinis kompulsinis sutrikimas – kas tai?

Obsesinis kompulsinis sutrikimas gali pasireikšti įkyriomis mintimis (obsesijomis) arba kompulsyviu elgesiu (kompulsijomis ar ritualais, t.y. sunkiai valdomais, nuolat pasikartojančiais veiksmais). Sergantieji šiuo sutrikimu jaučia nuolatinį nerimą, dėl kurio juos pastoviai aplanko tos pačios mintys ar/ir vaizdiniai, keliantys ne tik baimę, bet ir gėdą, kaltės jausmą. Pajautęs įkyrią mintį, žmogus dažniausiai nori atlikti tam tikrą ritualą, kuris numalšintų kylantį nerimą, tačiau neretai šių veiksmų eiga kartojasi ir ją itin sunku kontroliuoti.

Įkyrios mintys arba obsesijos, žmogui keliančios intensyvų stresą, neretai pasireiškia šiais būdais:

  • nešvarumų, bakterijų, ligų baime;
  • nepageidaujamomis mintimis, susijusiomis su agresija ar smurtu (pvz. baimė pakenkti sau ar kitiems);
  • obsesijomis, siejamomis su neatsakingu elgesiu ir galima žala kitiems (pvz. mintys, kad žmogus pamiršo išjungti lygintuvą ir dėl to sukels gaisrą, nuo kurio nukentės kiti žmonės, namai);
  • nuolatinėmis mintims apie daiktų rūšiavimą ar rikiavimą pagal tam tikrą žmogaus sugalvotą tvarką.

Kompulsyvus elgesys (kompulsijos), kaip atsakas, norint nusiraminti dėl kylančių įkyrių minčių, gali pasireikšti per šiuos veiksmus:

  • itin dažnas tvarkymasis, paviršių valymas, prausimasis, rankų plovimas;
  • daiktų dėliojimas, rūšiavimas pagal žmogaus sukurtas taisykles;
  • daiktų kaupimas;
  • kompulsyvus skaičiavimas, tam tikrų žodžių, sakinių kartojimas;
  • nuolat pasikartojantis tikrinimas, susijęs su tokiomis mintimis kaip, pavyzdžiui, „ar daiktai yra savo vietose“, „ar užrakintos durys“, „ar išjungta viryklė“ ir panašiai.

Kada vertėtų kreiptis pagalbos į specialistus?

Pagrindiniai požymiai, būdingi obsesiniu kompulsiniu sutrikimu (OKS) sergantiems žmonėms, dėl kurių reikėtų kreiptis į psichinės sveikatos srities specialistus:

  • prarandama savo minčių ar nuolat besikartojančių veiksmų kontrolė, net ir tokiu atveju, kai žmogus supranta, jog jo elgesys nėra logiškas, mintys beprasmiškos arba neatitinkančios realių faktų;
  • nemaža dalis laiko (pvz. 1-2 valandos ar daugiau) per dieną skiriama nuolatiniam mąstymui apie kamuojančias įkyrias mintis;
  • kartu su kompulsyviai pasikartojančiu elgesiu pasireiškianti įtampa, stresas, nemiga, depresinė simptomatika ar kiti nemalonūs jausmai (pvz. stiprus kaltės, gėdos, baimės jausmas);
  • patiriami simptomai trukdo vykdyti kasdienę veiklą, atsipalaiduoti, kelia sunkumų šeimoje ar profesinėje veikloje.

Obsesinio kompulsinio sutrikimo (OKS) gydymo planas skiriamas ir koreguojamas pagal žmogaus jaučiamų simptomų stiprumą bei dažnumą. Pirminės gydytojo psichiatro konsultacijos metu pacientas papasakoja apie simptomus, kuriuos jaučia, o specialistas įvertina psichologinės pagalbos, medikamentų skyrimo poreikį, suteikia tolimesnes rekomendacijas. Svarbu paminėti, kad pirmieji obsesinio kompulsinio sutrikimo požymiai neretai atsiranda dar vaikystėje ar paauglystėje, todėl pastebėjus pirmuosius OKS sutrikimo požymius vaiko ar paauglio gyvenime, itin svarbu laiku kreiptis į vaikų ir paauglių psichiatrą, kuris suteiktų ankstyvą pagalbą bei jausti šeimos narių palaikymą. Obsesinis kompulsinis sutrikimas vaikams gali pasireikšti tokiais pačiais simptomais kaip ir suaugusiems.

Kaip įveikti obsesinį kompulsinį sutrikimą?

Obsesinio kompulsinio sutrikimo gydymas gali būti skiriamas sudarant kompleksinės pagalbos planą, į kurį įtraukiamas medikamentinis gydymas bei psichologo, psichoterapeuto konsultacijos. Sergant obsesiniu kompulsiniu sutrikimu, itin svarbu ne tik laikytis skirto gydymo, bet ir į kasdienę rutiną įtraukti sveikos gyvensenos pagrindus, pavyzdžiui, fizinį aktyvumą, taip pat palaikyti kokybišką, reguliarų mitybos bei miego režimą, mokytis atsipalaiduoti, puoselėti aktyvius socialinius ryšius, papildomai rekomenduojama sumažinti kofeino bei alkoholio vartojimą.

Nebijokite kreiptis pagalbos

Jei susiduriate su obsesinio kompulsinio sutrikimo požymiais, klinikos „Lotus Medica“ komanda yra pasiruošusi jus išklausyti bei suteikti reikalingą pagalbą. Registruotis gydytojo psichiatro konsultacijai galite susisiekę su administracija telefonu +370 696 59955 arba el. paštu info@lotusmedica.lt.

Susiję specialistai

Ieva Šveikauskienė

Klinikos vadovė, gydytoja psichiatrė
Gydau žmogų, o ne diagnozę.
Konsultuoja šiomis kalbomis

Ieva Pečiulienė

Medicinos psichologė, KET specialistė
Psichoterapijos metu skatinu patį žmogų tapti aktyviu psichoterapijos dalyviu, ieškant naujų minčių ir elgesio būdų.
Konsultuoja šiomis kalbomis

Indrė Ambraziūnienė

Medicinos psichologė, KET specialistė
Terapijoje kviečiu įsisąmoninti mintis ir pasirinkimus, kartu ieškoti išėjimo iš užburtų ratų savo sunkumuose.
Konsultuoja šiomis kalbomis

Susisiekime

Statybininkų g. 16, LT-50120 Kaunas

Tel. +370 696 59955

El. paštas: info@lotusmedica.lt

Darbo laikas

   I – V 9:00-19:00

VI 10:00-14:00 (kas antrą šeštadienį)

VII Nedirbame