Santykių psichologai – kaip žinoti, kad jau reikalinga pagalba santykiuose?
Kiekvieni santykiai susideda iš pakilimų ir nuokryčių, o harmonijos tarpusavio bendravime puoselėjimas neįsivaizduojamas be abipusių pastangų bei kokybiško dėmesio vienas kitam. Susidūrus su sunkiomis akimirkomis ar išgyvenant santykių krizę, porų psichologas partneriams ar sutuoktiniams gali padėti įvertinti, kuriame tarpusavio problemų sprendimo etape jie šiuo metu yra, taip pat aptarti santykių išsaugojimo perspektyvas. Psichologo kabinete atsiveria galimybės gilesniems pokalbiams apie turimus lūkesčius, poreikius bei vienas kito jausmus.
Kada vertėtų kreiptis į santykių psichologą? Santykių psichologo konsultavimo tikslai.
Vis dažniau poros gyvenime kylantys nesusikalbėjimai, ginčai, skirtingi interesai gali tapti signalu apie artėjančią santykių krizę. Sudėtingos problemos santykiuose bręsta pamažu, tad kuo anksčiau partneriai ar sutuoktiniai kreipiasi pagalbos, patys negalėdami išspręsti kylančių konfliktų, tuo efektyviau pavyksta rasti problemų sprendimo būdus bei iš naujo atrasti džiaugsmą tarpusavio bendravime. Santykių psichologas gali konsultuoti ne tik tas poras, kurios patiria sunkius išgyvenimus, įsisenėjusias problemas ar svarsto apie pertrauką santykiuose, skyrybas, bet ir tas poras, kurios tik pradeda jausti kylančius mažus nesutarimus ir nori kuo greičiau juos išspręsti.
Neretai į porų psichologą žmonės kreipiasi dėl to, jog atitolsta vienas nuo kito, pastebi reikšmingus tarpusavio skirtumus ar nepriimtinus charakterio bruožus, negali rasti kompromiso svarbiais klausimais. Į santykių psichologą prasminga kreiptis ir tuomet, kai vienam ar abiems partneriams tampa sunku valdyti emocijas, išreikšti mintis, taip pat kai atsiranda nepasitenkinimas vienas kitu ar šeimyniniu gyvenimu, kyla konfliktai ar krizinės situacijos (pvz. neištikimybė, sunkumai susilaukiant vaikų ar nesutarimai jų auginimo procese, netektys, permainos karjeroje, finansinės problemos ir panašiai). Neretai tarpasmeniniai santykiai nebedžiugina vieno ar abiejų poros narių ir kyla mintys apie išsiskyrimą, tad psichologinė specialisto pagalba tampa itin reikšmingu aspektu sprendžiant šiuos klausimus. Santuokos psichologo konsultacijos gali būti be galo naudingos iškilus skyrybų grėsmei bei ieškant galimybių išsaugoti poros santuoką.
Praktikoje specialistai neretai susiduria su situacija, kai vienas poros narys nenori ar nemato poreikio konsultuotis su santykių psichologu. Tokiu atveju į konsultaciją gali užsiregistruoti vienas poros narys ir su specialistu aptarti situaciją, kylančias bėdas, kartu numatyti tolimesnių konsultacijų dviems asmenims galimybes. Svarbu nebijoti kreiptis pagalbos ir su psichologu aptarti patiriamus išgyvenimus, pasisemti naudingų patarimų apie tai, kaip reikėtų užmegzti artimesnį ryšį su partneriu ar sutuoktiniu, įkvėpti savo antrąją pusę kreiptis pagalbos. Esant abipusiam norui konsultuotis, santykių psichologas į pirmąją konsultaciją iš karto gali priimti abu partnerius.
Kaip pasiruošti santykių konsultacijai?
Itin svarbu paminėti, kad santykių psichologo konsultacijos efektyviausios tuomet, kai jose nuolat dalyvauja abu poros nariai. Pirmoji santykių psichologo konsultacija dažniausiai susideda iš šių dalių:
- priežasties, dėl kurios pora kreipiasi, išsiaiškinimas (abi pusės išsako savo nuomonę, papasakoja apie kylančius sunkumus);
- taisyklių, kurių laikomasi poros konsultacijoje (pvz. pagarba, konfidencialumas, nepertraukinėjimas ir kt.), aptarimas;
- lūkesčių išsiaiškinimas (psichologas su poros nariais aptaria, kokias problemas pora nori spręsti konsultacijoje ir kokių rezultatų tikisi);
- santykių psichologas gali sudaryti konsultacijų planą, aptarti vizitų dažnumą.
Tolimesnių konsultacijų eigoje porų santykių psichologas padeda aiškintis porai kylančių sunkumų priežastis, įsigilinti į vienas kitam išsakomas mintis, ieškoti problemų sprendimo būdų. Ruošiantis santykių konsultacijai, reikalinga nusiteikti ne tik atviriems pokalbiams, bet ir galimiems nesutarimams, kuriuos gali iššaukti gilinimasis į kilusias problemas. Tai – kryptingas kelias į pokyčius, tad nereikėtų bijoti neigiamų emocijų. Darbas poros psichologo konsultacijose reikalauja nuoširdumo, kantrybės, pagarbos vienas kitam ir abipusio noro kartu su savo partneriu ar sutuoktiniu įveikti iškilusius sunkumus.
Ar apsilankymas pas porų psichologą gali padėti išsaugoti santykius?
Santykių psichologas už partnerius negali išspręsti bėdų, iškilusių tarpasmeniniuose santykiuose bei atsakyti į klausimą – skirtis ar nesiskirti. Būdamas šalia, psichologas gali padėti atsiskleisti, išsiaiškinti kylančių problemų priežastis ir pagelbėti ieškant jų sprendimo būdų. Santykių psichologas, taikydamas tam tikrą metodiką, gali pagelbėti iš naujo užmegzti tvirtesnį emocinį ryšį bei pasiūlyti tinkamas priemones santykių kokybei gerinti. Psichologas konsultacijose tampa tarpininku, kurio pagalbos dėka pora gali įgyti naujų konfliktų valdymo įgūdžių, išmokti vienas kitą geriau suprasti, išklausyti arba, atvirkščiai, bendru sutarimu priimti sprendimą nutraukti santykius.
Nebijokite kreiptis pagalbos
Jeigu išgyvenate santykių krizę ar jums reikalinga pagalba sprendžiant trumpalaikes tarpasmeninių santykių problemas, vertinga kreiptis pagalbos į savo srities profesionalus. Klinikoje „Lotus Medica“ konsultacijas klientams teikia patyrę santykių psichologai. Klinikoje saugome klientų duomenų konfidencialumą, tad drąsiai galite patikėti kylančias problemas mūsų specialistams. Klinikos specialistai konsultuoja ir kontaktiniu būdu, ir internetu. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad poros konsultacijos kaina skiriasi nuo individualaus vizito pas psichologą, kadangi poros apsilankymui skiriama ilgesnė trukmė. Registruotis konsultacijai galite susisiekę su administracija telefonu +370 696 59955 arba el. paštu info@lotusmedica.lt.
Susiję specialistai
Susisiekime
Darbo laikas
I – V 9:00-19:00
VI 9:00-14:00
VII Nedirbame