Pagridinis » Straipsniai » Priklausomybių psichologas – pagal kokius kriterijus pasirinkti tinkamą?

Priklausomybių psichologas – pagal kokius kriterijus pasirinkti tinkamą?

Priklausomybės ligą, kaip diagnozę, gali nustatyti tik gydytojas psichiatras, atlikęs žmogaus savijautos įvertinimą. Diagnozavus priklausomybę tam tikrai medžiagai ar veiklai, specialistas gali sudaryti gydymo planą ir suteikti tolimesnes rekomendacijas. Neretai priklausomybės liga sergančiam asmeniui skiriama kompleksinė pagalba – ir gydymas, ir priklausomybių psichologo, psichoterapeuto ar socialinio darbuotojo konsultacijos.  

Kokie simptomai rodo, kad žmogus turi priklausomybę?

Priklausomas asmuo dažniausiai patiria labai stiprų poreikį vartoti tam tikrą medžiagą ar vykdyti veiklą, keliančią priklausomybę. Neretai asmuo, sergantis priklausomybės liga, piktnaudžiauja alkoholiu, rūkymu ar narkotinėmis medžiagomis. Tam tikrais atvejais žmogus slepia savo priklausomybę kuriai nors psichoaktyviai medžiagai arba nepripažįsta, jog jam sunku atsiriboti nuo vykdomos veiklos (pavyzdžiui, kompiuterinių žaidimų, azartinių lošimų ir panašiai). Neretai priklausomybę turintis asmuo jaučia ne tik psichologinius simptomus, bet ir nemalonius fiziologinius pojūčius. Priklausomam žmogui, ilgesnį laiką nepavartojus alkoholio ar nerūkius, gali prasidėti abstinencija (jos simptomai – drebulys, įvairūs skausmai, pykinimas, nerimas ir panašiai). Signalu apie turimą priklausomybę gali būti ir ženkliai pakitęs žmogaus bendravimo stilius, ryškūs mitybos, miego režimo pokyčiai, nuotaikų kaita, susiaurėjęs interesų ratas, energijos stoka, noras atsiriboti nuo kitų ar tarpasmeninių santykių problemos.

Kada būtina kreiptis į specialistus?

Specialistai konsultuoja pacientus ir dėl ankstyvos stadijos, ir dėl įsisenėjusių priklausomybės ligų. Svarbu žinoti, kad kuo anksčiau pacientas, turintis priklausomybę, gaus profesionalią pagalbą, tuo lengviau bus pradėti gydymą ir kartu siekti efektyvių rezultatų. Tad į specialistus vertėtų kreiptis pajutus pirmuosius nerimą keliančius simptomus ar įtariant, kad žmogus yra linkęs į priklausomybę.

Jeigu svarstote, nuo ko pradėti gydymą, pradžioje rekomenduojama užsiregistruoti į konsultaciją pas gydytoją psichiatrą, o po to, aptarus situaciją ir gydymo galimybes, svarstyti apie reguliarų lankymąsi pas priklausomybių psichologą. Neretai priklausomybe sergančius asmenis kamuoja ir papildomos emocinės problemos, tokios kaip nerimas, depresija ar kiti sutrikimai, tuomet žmogui gali būti reikalingas kompleksinis gydymas.

Skubos tvarka į kvalifikuotus specialistus reikėtų kreiptis paūmėjus ligai ir juntamiems simptomams. Nedelsiant pagalbos reikalinga kreiptis tuomet, kai asmuo išsako suicidines mintis apie mirtį, beprasmybę ar įvykus savižalos epizodui.

Dėl kokių priklausomybių gali konsultuoti psichologas?

Priklausomybių psichologai gali konsultuoti pacientus, kurie serga priklausomybe nuo alkoholio, rūkymo ar narkotinių medžiagų, taip pat specialistai konsultuoja esant priklausomybei nuo azartinių lošimų, interneto ar pornografijos. Svarbu paminėti, kad priklausomybių psichologas gali konsultuoti ne tik priklausomą asmenį, bet ir jo artimuosius. Specialistai neretai konsultuoja šeimos narius tokiais klausimais kaip bendravimas su priklausomu asmeniu, pagalbos jam būdai, papildomos gydymo galimybės, taip pat dėl kopriklausomybės (tai – būsena, kuomet artimieji susiduria su „netiesiogine“ priklausomybe, rūpindamiesi priklausomu artimuoju), jos keliamų sunkumų ir panašiai.

Kas svarbu lankantis pas priklausomybių psichologą?

Svarstant, kaip pasirinkti tinkamą priklausomybių psichologą, vertėtų pasidomėti specialisto įgytu išsilavinimu, turima praktine patirtimi bei kitų pacientų atsiliepimais apie teikiamas paslaugas. Taip pat prasminga pasiteirauti gydytojo psichiatro, pas kurį specialistą rekomenduotų apsilankyti, atsižvelgiant į konkrečią, žmogaus turimą priklausomybės ligą ir problemas, kurias  tikimasi išspręsti. Vienam pacientui gali būti vertingos individualios psichologo konsultacijos, o kitam, tarkime, grupinė psichoterapija ar tam tikrų organizacijų teikiama pagalba (pavyzdžiui, anoniminių alkoholikų grupės, Minesotos programos susitikimai ir panašiai).

Lankantis pas priklausomybių psichologą arba socialinį darbuotoją, konsultuojantį priklausomybės klausimais, itin svarbu būti atviru, nuoširdžiu bei priimti specialisto teikiamą pagalbą. Kuo didesnė paciento motyvacija sveikti, tuo greičiau galima pasiekti efektyvių rezultatų gydymo procese. Priklausomybių psichologo konsultacijose skatinamas bendradarbiavimas su specialistu, analizuojama žmogaus būsena, stengiamasi nuosekliai keisti nusistovėjusius elgesio modelius. Svarbu žinoti, jog priklausomybių psichologas garantuoja duomenų konfidencialumą, tad asmuo gali saugiai reikšti savo mintis, nebijoti klysti.

Taip pat svarbu paminėti, jog retkarčiais priklausomybe sergantys asmenys, net ir pradėję gydymą, gali patirti atkrytį. Jeigu tai nutinka, svarbu nesigėdyti ir išdrįsti apie šią problemą papasakoti gydančiam specialistui ar asmenį konsultuojančiam priklausomybių psichologui. Priklausomybių tematika konsultacijas teikiantys specialistai žino kaip padėti pacientui ne tik priklausomybės gydymo pradžioje ar eigoje, bet ir atkryčio atveju.  

Nebijokite kreiptis pagalbos

Jeigu manote, jog jums ar jūsų artimam žmogui reikalinga konsultacija dėl žalingo alkoholio, kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo ar priklausomybės nuo rūkymo – nebijokite kuo anksčiau kreiptis pagalbos. Iškilus sunkumams motyvuoti priklausomą žmogų gydymui, į konsultaciją su gydytoju psichiatru ar priklausomybių psichologu pirmiausia gali užsiregistruoti šeimos nariai. Specialistai suteiks reikalingą informaciją, tikslingas rekomendacijas bei galės patarti, kaip reikėtų padėti savo šeimos nariui, kaip jį motyvuoti ar paruošti gydymo pradžiai.  

Klinikoje „Lotus Medica“ dirba kvalifikuoti gydytojai psichiatrai, medicinos psichologai, psichoterapeutai, socialiniai darbuotojai, teikiantys konsultacijas ne tik kontaktiniu būdu, bet ir internetu. Norint gauti papildomos informacijos apie teikiamas paslaugas, konsultacijų trukmę bei  kainą arba užsiregistruoti pasirinkto specialisto konsultacijai, galite susisiekti su administracija telefonu +370 696 59955 ir el. paštu info@lotusmedica.lt.

Susiję specialistai

Giedrė Starkevičiūtė

Medicinos psichologė, suaugusių psichologė
Pasitikėjimas, palaikymas ir pagarba kiekvieno unikalumui – tai vertybės, kuriomis vadovaujuosi psichologo darbe.
Konsultuoja šiomis kalbomis

Darius Rauktys

Socialinis darbuotojas
Esu įsitikinęs, kad priklausomybių ir elgesio problemas reikia gydyti, o ne slėpti.
Konsultuoja šiomis kalbomis

Susisiekime

Statybininkų g. 16, LT-50120 Kaunas

Tel. +370 696 59955

El. paštas: info@lotusmedica.lt

Darbo laikas

   I – V 9:00-19:00

VI 10:00-14:00 (kas antrą šeštadienį)

VII Nedirbame